
Na een succesvolle eerste editie in 2024 is het Roze Reuzen-project terug met vijf nieuwe pioniers, die ieder op hun manier aan de wieg stonden van lhbtiqa+-emancipatie. We nodigen je uit om dit op 4 juli vanaf 16.00 uur met ons te vieren.
IHLIA LGBTI Heritage, queertijdschrift Winq en bureau voor publiekshistorische projecten Van Gisteren presenteren met veel trots de tentoonstelling Roze Reuzen. De opening markeert de start van het tweede seizoen van de gelijknamige queergeschiedenispodcast.
Beeld: De vijf Roze Reuzen – v.l.n.r., achterste rij: Glenn Helberg, Thomas Wormgoor en Miriam van der Have – v.l.n.r., voorste rij: Ruud Douma (Dolly Bellefleur) en Anne Krul. Geïllustreerd door Avalon Nuovo
Vijf pioniers
Deze editie duiken we in de levens van Miriam van der Have (directeur NNID, intersekse mensenrechtenactivist), Anne Krul (intersectioneel activist en kunstenaar), Ruud Douma (beauty with brains Dolly Bellefleur), Glenn Helberg (dekoloniaal psychiater en activist) en Thomas Wormgoor (bruggenbouwer transzorg en zelfemancipatie).
Hoe werden zij gevormd en wat motiveerde deze mensen om zich in te gaan zetten voor lhbtiq+-emancipatie? Allen zijn nog altijd even actief; welke lessen nemen zij vandaag de dag mee uit het verleden en wat kunnen we van hen leren over de uitdagingen van nu?
INFORMATIE OVER DE OPENING
Wanneer? 4 juli 2025, vanaf 16.00 uur
Waar? IHLIA LGBTI Heritage (in OBA Oosterdok – Oosterdokskade 143, 1011 DK Amsterdam)
Aanmelden wordt gewaardeerd: aanmelden@ihlia.nl
OBA is rolstoeltoegankelijk.
Programma
16:00 uur FORUM-zaal (6e verdieping)
Podcasthost en historicus Mark Bergsma gaat deze middag live in gesprek met de ‘Roze Reuzen’. Hoewel zij ieder hun eigen geschiedenis hebben, kruisen hun paden elkaar soms ook. Hoe kijken zij zelf terug op bepaalde momenten uit de Nederlandse emancipatiegeschiedenis?
Singer-songwriter en kunsthistorica Iris Rijnsewijn sluit het programma af met een speciaal geschreven muzikale ode.
17:00 uur Tentoonstelling (3e verdieping)
Op het IHLIA-plein gaat het programma verder met een borrel ter gelegenheid van de opening van de Roze Reuzen-expositie waarin de verhalen tot leven komen met materiaal uit het IHLIA-archief.
De tentoonstelling is t/m 2 november 2025 op het IHLIA-plein te bezichtigen.
Roze Reuzen is een initiatief van IHLIA, bureau voor publiekshistorische projecten Van Gisteren, en Winq, Nederlands grootste queermagazine.
Met dank aan de Vrienden van IHLIA en het Cultuurfonds, mede mogelijk gemaakt door het Stempels Fonds en het Engelbert van Bevervoorde-Van Heyst Fonds.